خبر فوری

داشتن رابطه تلفني و چت كردن جرم است ؟؟؟

داشتن رابطه تلفني و چت كردن جرم است ؟؟؟

انتشار : 1395/05/10 تعداد بازدید : 965 کد : 10600 ارسال شده توسط :admin

در رويه قضايي با باز گذاشتن دست قضات در مواد قانوني مربوطه، آنها مي توانند نسبت به اين موارد علي الخصوص در مواردي كه شاكي خصوصي داشته باشد و تقاضاي پي گيري كرده باشد حكم به مجازات متهمين صادر كنند. در پاسخ به اين سوال كه آيا قاضي مي تواند دستور شنود مكالمات و دريافت پرينت پيامك ها را در اين پرونده ها بگيرد؟؟؟

دانشنامه حقوق يار

بله، اين موضوعي است كه در رويه فعلي قضايي اتفاق مي‌افتد و قضات به مخابرات دستور ارسال متن پيامك هاي رد و بدل شده بين متهمين و يا پرينت تماسهاي آن‌ها را مي‌دهد كه البته بيشتر در مواردي است كه شاكي خصوصي جهت اثبات ادعاي خود اين موضوع را از قاضي تقاضا مي كند و الا در غير از مورد تقاضاي شاكي خصوصي قاضي نبايد در حريم خصوصي افراد وارد و يا به كشف دليل براي محكوميت متهمين اقدام كند.

در مورد چت كردن در فضاي مجازي نيز اگر دليل محكمه پسندي يافت شود همانند ارسال پيامك طرفين مجازات خواهند شد.

پرسش هاي مرتبط كاربران


رابطه ي نامشروع از طريق تلفن و چت با زن شوهردار چه حكمي دارد؟ آيا توبه ي من قبول مي شود؟ آيا حق الناس بر گردن من قرار مي گيرد؟
پاسخ اجمالي
از نظر شرع مقدس اسلام، هر گونه ارتباط بين زن و مرد نا محرم ، اعم از ارتباط مستقيم و غير مستقيم، اگر با قصد لذت (جنسي) باشد يا خوف فتنه و ترس افتادن به گناه در آن ارتباط وجود داشته باشد، جايز نبوده و اشكال دارد. و بديهي است كه گناهان مراتب و درجات مختلفي دارند و در اين بين ارتباط با زن شوهر دار از گناهاني است كه عقوبت سنگيني را در پي دارد اما بايد خدا را شاكر باشيد كه در مراحل ابتدايي (ارتباط در حد چت و تلفن) اين گناه، توفيق توبه پيدا كرده ايد.

گناه و معصيت، مانند لجن زار متعفني است كه انسان، هر چه بيشتر در آن فرو مي رود، كمتر بوي تعفن آن را حس مي كند، زيرا حس بويايي او از كار مي افتد و متوجه غرق شدن بيشتر خود نمي شود.

از طرف ديگر، تصميم جدي انسان به بازگشت از هر جاي اين مسير باتلاق و متعفن ، خود يك پيروزي است. كسي كه الان و در اين مرحله به اين پيروزي رسيده است، بايد سعي كند انگيزه ي خود را براي مبارزه با گناه، قوي تر نمايد تا در مراحل بعدي هم پيروز شود.

اما در مورد راه هاي قوي كردن انگيزه براي مبارزه با گناه مي توان به موارد زير اشاره كرد:

1. توجه به مفاسد و مضرات گناه

2. توجه به ارزش والاي شخصيت خود

3. توجه به مقام عظيم خداوند و رعايت كردن دستورهاي او

4. توجه به ارزش مبارزه با گناه و هواي نفس، به عنوان يك هنر و لذت بخش بودن پيروزي بر نفس.

علاوه بر اين، بايد با دوري كردن از محيط هاي خلوت و پركردن اوقات فراغت با برنامه هايي هم چون مطالعه، ورزش، قرائت و حفظ قرآن، عبادت، روزه گرفتن، ارتباط با افراد متدين و خود ساخته و... شرايط و زمينه هاي گناه را از بين برد.

در صورتي كه ازدواج نكرده ايد، سريعا به اين كار اقدام كنيد كه ارضاي غريزه ي جنسي از راه حلال، مي تواند شما را در دستيابي به اهداف تان كمك فراواني نمايد.

نكته ي بسيار مهم در اين راه، مايوس نشدن از رحمت الهي و استعانت از او و توكل به اوست. و اين كه گناه به هر مقدار بزرگ و سنگين باشد انسان نبايد از رحمت خداوند مأيوس گردد.

نكته پاياني اين كه؛ اين گناه و معصيت، حق الناسي را بر عهده نمي آورد و با توبه ي حقيقي به درگاه خداوند و عدم بازگشت به آن گناه، ان شاءالله بخشيده مي شويد.

پاسخ تفصيلي
از نظر شرع مقدس اسلام هر گونه ارتباط بين زن و مرد نا محرم ، اعم از ارتباط مستقيم و غير مستقيم، اگر با قصد لذت (جنسي) باشد و يا خوف فتنه و ترس افتادن به گناه در آن وجود داشته باشد، جايز نبوده و اشكال دارد.

با نگاهي به پاسخ مراجع عظام تقليد به برخي از استفتاءات، اين مطلب روشن مي شود:

سؤال1: آيا در گفتگوي زن و مرد نامحرم، فرقي بين گفت و گوي مستقيم و از راه دور هست؟

همه مراجع: خير، هيچ تفاوتي در حكم نمي كند و در هر دو مورد، اگر با قصد لذت و ترس افتادن به حرام باشد، اشكال دارد.[1]

سؤال2: چت كردن با جنس مخالف و رد و بدل كردن صحبت هاي معمولي، چه حكمي دارد؟

همه مراجع: در صورتي كه خوف فتنه و كشيده شدن به گناه وجود داشته باشد. جايز نيست.[2]

سؤال3: آيا سلام كردن مرد به زن نامحرم و زن به مرد نامحرم، جايز است؟

همه ي مراجع: اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به حرام باشد، اشكال ندارد.[3]

سؤال4: شوخي كردن با نامحرم چه حكمي دارد؟

همه ي مراجع: اگر با قصد لذت (جنسي) باشد و يا بترسد به گناه بيفتد، جايز نيست.[4]

سؤال5: آيا ارتباط صميمي بين دختر و پسر در هنگام همكاري يا مهماني اشكال دارد؟

همه ي مراجع: دوستي بين دختر و پسر جايز نيست؛ چون ترس افتادن به گناه در ميان است. اما ارتباط شغلي، اگر باعث مفسده نشود و موازين شرع در آن رعايت شود، اشكال ندارد.[5]

سؤال6: نامه نگاري با نامحرم و طرح مسائل شهواني از طريق ايميل، چه حكمي دارد؟

همه ي مراجع: طرح مسائلي كه باعث ايجاد فتنه و فراهم آوردن زمينه فساد است، اشكال دارد.[6] و [7]

نكته ي مهم اين كه؛ گناهان مراتب و درجات مختلفي دارند و در اين بين ارتباط با زن شوهر دار از گناهاني است كه عقوبت سنگيني را در پي دارد اما بايد خدا را شاكر باشيد كه در مراحل ابتدايي (ارتباط در حد چت و تلفن) اين گناه، توفيق توبه پيدا كرده ايد.

گناه و معصيت مانند باتلاق و لجن زار متعفني است كه اگر انسان مدتي در آن بماند، حس بويايي انسان از كار افتاده و انسان ديگر بوي تعفن را احساس نمي كند و هرچه بيشتر در آن فرو مي رود، بيشتر دچار عفونت ها و بيماري هاي آن مي شود. تا جايي كه ديگر قدرت و اراده ي خود را براي نجات از دست مي دهد و اگر هم خواهان نجات خود باشد، ديگر نمي تواند.

از طرف ديگر، انسان از هر جاي اين باتلاق عميق گمراهي، تصميم به بازگشت و جبران بگيرد و در راه نجات خود قدم بردارد، جلوي ضرر را گرفته است و اين خود پيروزي بزرگي است كه پايه و مبناي پيروزي هاي بعدي است.

توجه شما به زشتي و گناه آلود بودن اين گونه كارها، در اين مرحله كه ابتداي فرو رفتن در گناه است، نشانه ي وجدان بيدار شما و لطف خداوند به شما است. و تصميم شما به توبه و بازگشت و پيدا كردن راه حل در اين مرحله، يك پيروزي بزرگ بر نفس است و خود يكي از مراحل توبه است كه بسيار با ارزش است.

اما بايد دانست كه توبه داراي مراتبي است:

1. عزم بر ترك گناه، 2. ترك گناه، 3. جبران گناه (كسب فضائل اخلاقي و انجام اعمال نيك).

ما اين عزم و اراده ي استوار شما را براي ترك گناه كه در حقيقت ورود به اولين مرحله ي توبه است، به شما تبريك مي گوييم. اما شما بايد به زودي وارد مرحله ي بعدي شويد. براي اين كار، بايد بدانيد كه چرا مي خواهيد عمل گناهي را كه انجام داده ايد ترك كنيد و كنار بگذاريد، زيرا تا انگيزه ي قوي براي اين كار نداشته باشيد، نمي توانيد موفق شويد و اين به خاطر جذاب بودن گناه است. چنانكه حضرت صادق (ع) مي فرمايند: «بهشت (اعمالي كه موجب رفتن به بهشت است) آميخته با سختي ها و رنج هاست و آتش جهنم (اعمالي كه موجب رفتن به جهنم است) آميخته با ميل و علاقه ي نفساني انسان است.[8]»

پس، بايد براي ترك گناه، انگيزه اي قوي تر از جذاب بودن گناه داشته باشيد. اگر اين انگيزه را نداريد، بايد آن را در خود ايجاد كنيد و سپس هر چه بيشتر آن را تقويت نماييد.

در اينجا، به بعضي از راه هاي ايجاد و تقويت انگيزه ي مبارزه با گناه اشاره مي نماييم:

1. مطالعه براي كسب آگاهي و اطلاعات بيشتر از مضرات گناه و عواقب آن؛ مسلم است اگر انسان به ضررهاي بي شمار كوتاه مدت و دراز مدت عملي آشنا بوده و به آنها توجه داشته باشد، هرگز مرتكب آن نخواهد.

2. توجه پيدا كردن به مقام و شخصيت خود به عنوان يك انسان (خليفه و جانشين خداوند در روي زمين)؛ و اينكه با انجام گناه، انسان از اين مقام سقوط خواهد كرد.

3. توجه به مقام عظيم خداوند و رعايت كردن دستورهاي او، و اينكه او حاضر و ناظر بر اعمال ماست و محضر خدا جاي گناه نيست.
4. توجه به اين نكته كه يك جوان مسلمان، يك فرد مؤثر در اجتماع است و مي تواند در اثر تربيت نفس خود و مبارزه با گناه، منشأ اثرات مثبتي در جامعه باشد؛ و نه تنها مي تواند خود را از دام گناه برهاند بلكه مي تواند اسباب آزادي و نجات ديگران را هم فراهم كند.

5. توجه داشتن به اين مساله كه اگر خداوند مهربان، بندگانش را از كاري نهي كرده و بر حذر داشته است، حتماً براي ضررها و زيان هايي است كه آن عمل به دنبال داشته است و گرنه خداوند مهربان هيچ گاه ما را از اعمالي كه سودمند باشند، باز نمي دارد. پس اگر خداوند از ارضاي غريزه جنسي از غير راه ازدواج شرعي منع كرده[9] و براي كساني كه از اين دستور سرپيچي كنند مجازات هايي در اين جهان و در آن جهان تعيين كرده است، براي ضرر و زيان هاي فراوان آن است. اگر كسي خدا را دوست دارد بايد با دستور او مخالفت نكند و اگر (نعوذ بالله) خدا را دوست ندارد، حداقل بايد براي ضررهايي كه متوجه او است از اين عمل دوري كند.

6. توجه به اينكه لذت گناه براي چند لحظه و بسيار زودگذر است ولي آثار سوء و عواقب مضر آن ماندگار است و هيچ انسان عاقلي براي لذت زودگذر، خود را گرفتار ضررهاي طولاني مدت نمي كند.

7. توجه به اينكه در وادي گناه غلطيدن، هيچ هنري نيست؛ اين كاري است كه از هر انسان بي اراده اي ساخته است. ارزش و هنر انسان اين است كه در مقابل هواهاي نفساني و شيطاني بايستد و با آنها مقابله كند. وارد شدن در اين مقابله و مبارزه، خود يك پيروزي بزرگ است.

با توجه به موارد ياد شده ي در بالا سعي كنيد تا حد امكان از محيط گناه و از محيط هاي خلوت كه در آن ابزار گناه مهياست، دوري نماييد. اوقات فراغت خود را با برنامه هايي هم چون ورزش، مطالعه ي كتاب هاي سودمند، قرائت و حفظ قرآن، ارتباط و رفت و آمد با افراد خودساخته و متدين، روزه­­­­گرفتن و ...، و تلقين به خود كه شما مي توانيد با اين عمل مبارزه كرده و آن را كنار بگذاريد، پركنيد.

در صورتي كه ازدواج نكرده ايد، سريعا به اين كار اقدام كنيد كه ارضاي غريزه ي جنسي از راه حلال، مي تواند شما را در دستيابي به اهداف تان كمك فراواني نمايد[10].

دوست عزيز! مبارزه با گناه و وسوسه هاي نفس و شيطان، خيلي سخت، اما بسيار با ارزش و لذت بخش است و لذت پيروزي، در هر مرحله ي اين مبارزه را با هيچ لذت ديگري نمي توان مقايسه كرد. و به قول شاعر : تو گر لذت ترك لذت بداني دگر لذت نفس، لذت نخواني

پس، سعي كنيد انگيزه ي خود را براي ترك اين عمل بسيار مضر، هر چه بيشتر قوي كنيد و در همه حالات بدانيد كه يك پشتيبان بسيار قوي و مهربان داريد و آن خداي متعال است كه در صورت توبه ي واقعي، از گناهان ما مي گذرد و ما را در مسير مبارزه ي با گناه، ياري مي دهد؛ آن هم از راه هايي كه حتي به فكر ما نمي رسد.

در اين راه، از رحمت الهي مأيوس نشويد و از خدا استعانت جسته و به او توكل كنيد و از اينكه به طور مكرر توبه نموده و آن را مي شكنيد، دلسرد نشويد و دوباره عزم خود را جزم كرده و با راهكارهايي كه در بالا بدان اشاره شد، به مبارزه با اين پديده برخيزيد. ما بر اين باوريم كه با استعانت از لطف پروردگار مهربان، در اين مبارزه موفق مي شويد.

در هر صورت از رحمت خداوند مأيوس نشويد و بدانيد كه چون اين گناه و معصيت، فقط حق الله است، حق الناسي را بر عهده نمي آورد و با توبه ي حقيقي به درگاه خداوند و عدم بازگشت به آن گناه، ان شاءالله بخشيده مي شويد.

در صورتی نیاز می توانید از طریق فرم زیر مطالب و نطرات حقوقی خود را برای ما ارسال نمایید .