خبر فوری

چه اقداماتي در صحنه جرم انجام مي‌شود؟

چه اقداماتي در صحنه جرم انجام مي‌شود؟

انتشار : 1395/06/14 تعداد بازدید : 1168 کد : 10626 ارسال شده توسط :admin

اولين اقدام بعد از كشف جسد، كشف هويت متوفي و چگونگي فوت وي، ترسيم كروكي، عكس برداري و در صورت امكان، فيلم برداري از جسد است

دانشنامه حقوق يار

كشف هويت و چگونگي وقوع جرم

اولين اقدام بعد از كشف جسد، كشف هويت متوفي و چگونگي فوت وي، ترسيم كروكي، عكس برداري و در صورت امكان، فيلم برداري از جسد است.

اگر هويت متوفي معلوم نباشد، به دستور بازپرس، علائم و مشخصات جسد به طور دقيق در صورت مجلس قيد مي‌شود و اثر انگشتان دست متوفي در پرونده ثبت و براي تشخيص هويت وي به هر نحو كه مقتضي بداند، اقدام مي‌شود.

انتشار تصاوير متوفي

در صورت ضرورت، بازپرس مي‌تواند دستور انتشار تصوير متوفي را در پايگاه‌هاي اطلاع رساني نيروي انتظامي يا پزشك قانوني يا به هر نحو مناسب ديگر صادر كند.

بد نيست بدانيم كه آلات و ادوات موجود در صحنه جرم در صورتي ضبط مي‌شوند كه موجب كشف جرم يا اقرار متهم به جرم باشد.

مهر و موم محل حادثه

گاهي پيش مي آيد كه ادله وقوع جرم، مواردي از قبيل مايعات ريخته شده و غير قابل انتقال از محل باشد، در اين صورت تا جمع آوري آنها بازپرس براي حفظ آن دلايل اقدام مي‌كند و اگر لازم بداند، محل را قفل يا مهر و موم مي‌كند و حفاظت آنها را به ضابط دادگستري مي‌سپارد.

دعوت از پزشك متخصص معتمد

بازپرس براي معاينه جراحات، آثار و علائم ضرب، صدمات جسمي، آسيب‌هاي رواني و ساير معاينات و آزمايش‌هاي پزشكي، نظر پزشك قانوني را اخذ يا از وي دعوت مي‌كند. البته اگر پزشك قانوني نتواند حضور يابد يا در جايي پزشك قانوني نباشد، پزشك متخصص معتمد دعوت مي‌شود.

هزينه‌هاي انجام تحقيق و معاينه محل

در خصوص تامين هزينه‌ها نيز دو حالت متصور است. اول موردي است كه مقام قضايي انجام تحقيقات را لازم مي‌داند و به اين ترتيب هزينه‌هاي اجراي تحقيقات را دولت مي‌پردازد.
مورد بعدي حالتي است كه شاكي يا متهم تحقيقات و معاينه محل را درخواست مي‌كند.

در اين صورت نيز اگر اين فرد وسايل اجراي تحقيق محلي مانند وسيله رفت و آمد و ساير مواردي را كه لازم است فراهم نكند، هزينه مذكور، از محل اعتبارات مربوط به قوه قضائيه پرداخت و مراتب جهت گرفتن هزينه‌ها از شاكي به دادستان داده مي‌شود.

در صورتی نیاز می توانید از طریق فرم زیر مطالب و نطرات حقوقی خود را برای ما ارسال نمایید .