خبر فوری

چه جراحي‌هايي بيشترين قصور پزشكي را دارند

چه جراحي‌هايي بيشترين قصور پزشكي را دارند

انتشار : 1396/10/07 تعداد بازدید : 2489 کد : 10698 ارسال شده توسط :admin

 

رئيس سازمان پزشكي قانوني كشور گفت: در بين پرونده هاي قصور پزشكي ارجاعي به پزشكي قانوني ،جراحي زنان و زايمان داراي بيشترين قصور است و در هفت ماهه امسال از پروندهاي ارجاعي قصور پزشكي يكهزارو 503پرونده محكوم شدند.

 پايگاه خبري دپــــارتمان  حـقوقـيـار

گاهي پيش مي آيد پزشك آنگونه كه بايد در انجام وظايف خويش عمل نمي كند و بصورت اتفاقي و غيرعادي نتيجه اي متفاوت از نتيجه معمول حاصل مي شود در اين موارد مساله خطا، تخلف، قصور يا تقصير پزشك مطرح مي شود كه پيامد حقوقي آن براي پزشك و بيمار متفاوت است.

انتظار بيمار از پزشك داشتن دقت و مهارت است كه متاسفانه گاهي نبود اين دو عامل سبب بروز حوادث و تشديد بيماري افراد و حتي گاهي به فوت بيمار منجر مي شود، از چنين اتفاقاتي معمولا به عنوان قصور پزشكي ياد مي شود زيرا معمولا ماهيتي عمدي ندارند.

بر اساس قانون مجازات اسلامي، قصور پزشكي عبارت است از كوتاهي در اجراي استاندارد مراقبت هاي پزشكي كه بايد به عمل آيد و در حقيقت قصور به معناي ترك فعل لازم و يا انجام فعل ممنوعه است و در صورتي كه منجر به نقص عضو بيمار شود، پزشك ملزم به پرداخت ديه و در صورت قتل غيرعمد بر اساس ماده 616 قانون به يك تا سه سال حبس محكوم خواهد شد.

بي احتياطي، شايع ترين قصور پزشكي است و شايع ترين بي احتياطي، نگرفتن شرح حال، معاينه و عدم توجه به علائم باليني بيمار است و بر اين اساس هر نوع خطايي كه در فرآيند ارائه سلامت ايجاد شود به عنوان خطاي پزشكي محسوب مي شود.

رئيس سازمان پزشكي قانون گفت: گاهي بيمار از نتايج درمان خود رضايت ندارد و اقدام به شكايت مي كند.
احمد شجاعي ادامه داد : اين شكايت مي تواند از دو طريق انجام شود نخست اينكه بيمار به دادسراي نظام پزشكي مراجعه مي كند و از پزشك معالج خود شكايت مي كند كه اگر اشكالي وجود داشته مورد بررسي مسئولان ذيربط قرار مي گيرد در شكل دوم بيمار به دادسراي جرائم پزشكي شكايت مي كند و محاكم قضايي براي كارشناسي وي را به نظام پزشكي يا پزشكي قانوني ارجاع مي دهند .

شجاعي تاكيد كرد: به دنبال قصور پزشكي بر اثر بي توجهي يا بي مبالاتي پزشك معالج ممكن است براي بيمار نقص عضو ،خسارت هاي جسمي ،رواني يا فوتت اتفاق بيفتد .

وي در مورد طرح شكايت توسط بيماران در قصور پزشكي گفت : معمولا افرادي نتيجه مطلوب مورد انتظار از روند درماني خود نمي گيرند يا اينكه ادامه روند درماني با مشكلاتي مواجه مي شود شكايت مي كنند كه شامل تعدادي ازبيماران مي شود كه بيشتر هم مربوط به اورژانس و جراحي هاست .

جراحي زنان و زايمان ،جراحي عمومي ، دندانپزشكي و ارتوپدي بالاترين تعداد قصور را دارند

شجاعي گفت : بيماري هاي زنان و زايمان ،جراحي عمومي ،دندانپزشكي و ارتوپدي بالاترين تعداد قصور شكايت و محكوميت را دارند .

يك هزار و 503 پروند قصور پزشكي محكوم شدند

رئيس سازمان پزشكي قانوني تصريح كرد :از ابتداي فروردين تا پايان مهر ماه امسال 6هزارو 828 پرونده شكايت شامل تعداد دفعات تشكيل كميسيون برگزار كننده قصور پزشكي در پزشكي قانوني ارجاع شد .
وي افزود: از اين تعداد پرونده 3هزارو 708 مورد پرونده واصل شد كه يك هزار و 503 مورد محكوم به قصور شدند و 2هزارو 205 مورد نيز تبرئه شدند .

جراحي هاي زنان و زايمان داراي بيشترين پرونده قصور پزشكي است

شجاعي ادامه داد: از پرونده هاي ارجاعي به پزشكي قانوني دراين مدت جراحي هاي زنان و زايمان با 481پرونده داراي بالاترين پرونده قصور پزشكي است كه از اين تعداد 144پرونده محكوم و 137 پرونده نيز تبرئه شدند.

وي خاطر نشان كرد: جراحي عمومي دراين مدت داراي 358 پرونده قصور پزشكي بود كه 170پرونده محكوم و 188پرونه تبرئه شدند و در دندانپزشكي نيز 359 پرونده به پزشكي قانوني ارجاع شده است كه225 پرونده محكوم و 134 پرونده نيز تبرئه شدند .

شجاعي در خصوص پروند هاي ارجاعي گفت :در اين مدت ارتوپدي با 279 پرونده ارجاعي در رتبه بعدي قصور پزشكي قراردارد و پس ازآن گوش و حلق و بيني وجراحي چشم در ديگر موارد بعدي قصور پزشكي قرار دارند.

معمولا شاكيان در 80تا 90 درصد موارد راضي نمي شوند

رئيس سازمان پزشكي قانوني گفت :معمولا شاكيان در 80تا 90 درصد موارد راضي نمي شوندو دوباره اعتراض مي گذارند و كميسيون دوم و سوم نيز برگزار مي شود ،اما معمولا در اين گونه موارد تغييري در راي نداريم و راي كميسيون اول مورد تاييد است 

شمار پرونده هاي تشكيلي در خصوص جراحي پلاستيك بالاست

شجاعي گفت : در مقايسه با 358 مورد پرونده جراحي عمومي ،جراحي پلاستيك با 108پرونده داراي پرونده بالايي است كه تقريبا 40درصد از اين پرونده ها محكوم مي شوند.

وي ادامه داد: سازمان پزشكي قانوني در مورد پرونده هاي ارجاعي قصور پزشكي اعلام نظر مي كند و پرونده به محاكم مي رود و ميزان قصور و ميزان تاثير قصور و عارضه و يا فوت و همچنين آسيب هاي ايجادشده و ديه را محاكم تعيين مي كنند.

رئيس سازمان پزشكي قانوني در توصيه هايي به پزشكان و بيماران اعلام كرد:هرچه پزشك معالج از تبحر بيشتري برخوردارباشد، ميزان قصور هم كمتر است و چنانچه اگر پزشكي در يك جراحي توانايي علمي كمي دارد در جهت تقويت بنيه علمي خود بكوشد و جراحي را به پزشكان متبحرتر بسپارد و با روش نوين جراحي و پزشكي آشنا شود و دوره هاي آموزشي مورد نظر را طي كند و همچنين پزشكان از روند درمان و جراحي و عوارض پس از آن كاملا بيمار را مطلع كنند وبيماران هم به تيم پزشكي خود اطمينان داشته باشند .

در صورتی نیاز می توانید از طریق فرم زیر مطالب و نطرات حقوقی خود را برای ما ارسال نمایید .