خبر فوری

چگونه بعد از ازدواج اسم همسر سابقمان را از شناسنامه حذف كنيم

چگونه بعد از ازدواج اسم همسر سابقمان را از شناسنامه حذف كنيم

انتشار : 1396/10/18 تعداد بازدید : 1514 کد : 10708 ارسال شده توسط :admin

يكي از مواردي كه زن و شوهرها را پس از جدايي و طلاق آزار مي‌دهد وجود نام يكديگر در شناسنامه‌هاست از اين رو خوب است بدانيد چگونه مي‌توانيد اين نامي كه روزي براي‌تان شيرين بوده را پاك كنيد.

پايگاه خبري دپــــارتمان  حـقوقـيـار

 پاك كردن و حذف نام همسر بعد از طلاق نه به عنوان يك ضرورت قانوني كه به عنوان يك ضرورت عاطفي و اجتماعي مهم مطرح مي شود كه در زندگي آتي فرد از بسياري از جهات تاثيرگذار است.

اما آيا اين امر از لحاظ قانوني امكان پذير است؟

اگر اسم طرفين در دوران عقد وارد شناسنامه ها شود و زوجه در هنگام طلاق همچنان دوشيزه باشد، پس از طلاق فقط با ارائه گواهي پزشكي قانوني ميسر است و در ديگر موارد يعني در صورتي كه زن هنگام جدايي باكره نباشد نام زوجين از شناسنامه ها حذف نمي شود.

 عدم درج وقايع ازدواج و طلاق دوشيزه در شناسنامه زوج با ارائه مدارك لازم صرفا براي بار اول امكان‌پذير است.

چنانچه فرد براي بار دوم دوشيزه اي را عقد نمايد و در همان حال طلاق دهد، حذف واقعه از شناسنامه ممكن نخواهد بود. در اين گونه موارد پس از ازدواج مجدد زوج، در صورت تعويض شناسنامه نسبت به حذف واقعه ازدواج و طلاق قبلي، اقدام خواهد شد.

نكته خايز اهميت آنكه كل وقايع ازدواج و طلاق يا وفات زوج يا زوجه و رجوع و بذل مدت و فسخ نكاح در دفاتر ثبت كل وقايع ثبت مي شود ولي در المثني شناسنامه زن يا مرد، آخرين نكاح و طلاق يا بذل مدت و در صورت تعدد زوجات آن تعداد ازدواج كه به قوت خود باقي است منعكس خواهد شد.

نكته ديگر اينكه اگر زن و مرد براي ازدواج مجدد اقدام نموده و ازدواج دوم آنها ثبت شود. پس از ثبت ازدواج جديد زن و مرد مي توانند براي دريافت شناسنامه المثني با حذف نام همسر سابق اقدام كنند به عبارت ديگر اين گروه بايد پس از ازدواج بعدي، نام همسر قبلي را از شناسنامه حذف كنند.

در صورتی نیاز می توانید از طریق فرم زیر مطالب و نطرات حقوقی خود را برای ما ارسال نمایید .