خبر فوری

با راي نمايندگان؛ نمايندگان با رد اصل ۸۵ در بررسي لايحه تجارت موافقت كردند- بررسي لايحه ۱۰۰۰ ماده‌اي در كميسيون مربوطه

با راي نمايندگان؛ نمايندگان با رد اصل ۸۵ در بررسي لايحه تجارت موافقت كردند- بررسي لايحه ۱۰۰۰ ماده‌اي در كميسيون مربوطه

انتشار : 1396/11/02 تعداد بازدید : 8306 کد : 10716 ارسال شده توسط :admin

نمايندگان با رد اصل ۸۵ در مورد لايحه تجارت و بررسي آن به صورت عادي در كميسيون و صحن موافقت كردند.

پايگاه خبري دپــــارتمان  حـقوقـيـار

 نمايندگان در جريان نشست علني امروز مجلس شوراي اسلامي كه به بررسي تقاضاي عده‌اي از نمايندگان مبني بر لغو رسيدگي اصل ۸۵ قانون اساسي در مورد لايحه تجارت اختصاص داشت، با اين تقاضا موافقت كردند.

بر اين اساس نمايندگان با ۱۴۶ راي موافق، ۵۶ راي مخالف و ۶ راي ممتنع از مجموع ۲۲۹ نماينده حاضر با اين تقاضا مبني بر رد اصل ۸۵ درمورد قانون تجارت موافقت كردند.

علي لاريجاني در جريان بررسي اين طرح، پس از اظهارنظر موافقان و مخالفان‌ اعلام كرد: لايحه تجارت، لايحه دولت است كه در مجلس ششم تقديم مجلس شد و پس از آن در مجالس هفتم و هشتم نيز مورد بررسي قرار گرفت اما باتوجه به اينكه مواد آن زياد بود، تصميم گرفته شد كه بر اساس اصل ۸۵ تنها در كميسيون مربوطه رسيدگي و به شوراي نگهبان ارائه شود.

وي يادآور شد: هم‌اكنون شوراي نگهبان ايراد گرفته كه در موارد ضروري بايد اصل ۸۵ لحاظ شود كه البته از نظر ما ضرورت را مجلس تشخيص مي‌دهد.

رييس قوه مقننه تاكيد كرد: بنابراين مدتي طول كشيد تا به مجلس دهم رسيد و اگر نمايندگان موافقت كنند، رسيدگي اصل ۸۵ آن لغو و پس از بررسي كميسيون در دستور كار صحن علني قرار گيرد.

علي لاريجاني همچنين پس از انجام راي‌گيري و موافقت نمايندگان با رد اصل ۸۵ قانون اساسي درمورد لايحه تجارت با اشاره به ارائه پيشنهاد گروهي از نمايندگان براي بررسي عادي اين لايحه گفت: قرار است لايحه هزار ماده‌اي تجارت به كميسيون مربوطه بازگردد و پس از بررسي به صحن علني ارجاع داده شود و كليات آن راي‌گيري شود و سپس به صورت تدريجي، آن دسته از موادي كه مدنظر نمايندگان بوده است، در صحن علني مجلس مورد بررسي قرار گيرد.

در صورتی نیاز می توانید از طریق فرم زیر مطالب و نطرات حقوقی خود را برای ما ارسال نمایید .