خبر فوری

راي جديد ديوان عدالت اداري در خصوص اختلاف بين كارفرما و كارگر

راي جديد ديوان عدالت اداري در خصوص اختلاف بين كارفرما و كارگر

انتشار : 1397/01/25 تعداد بازدید : 1928 کد : 10720 ارسال شده توسط :admin

ديوان عدالت اداري در رأي وحدت رويه مقرر كرد در صورت اختلاف بين كارفرما و كارگر در پرداخت دستمزد و حقوق كارگر، صرف ارائه برگ تسويه حساب كافي نيست و كارفرما بايد مستندات لازم را ارائه كند.

پايگاه خبري دپــــارتمان  حـقوقـيـار

 ديوان عدالت اداري در رأي ايجاد رويه مقرر كرد در صورت اختلاف بين كارفرما و كارگر در پرداخت دستمزد و حقوق كارگر، صرف ارائه برگ تسويه حساب كافي نيست و كارفرما بايد مستندات لازم را ارائه كند.

در شكايات متعدد كارگران به ديوان عدالت اداري در خصوص تسويه حساب كارفرما با كارگر آمده است كه پس از خاتمه قرارداد كار ميان كارگر و كارفرما، برخي كارگران به موجب سند عادي يا سند اقرارنامه تنظيمي در دفاتر اسناد رسمي اعلام مي كنند با كارفرما تسويه حساب كرده اند و تمام حقوق و مزاياي خود را دريافت نموده اند.  برخي هيأت هاي حل اختلاف ادارات تعاون، كار و رفاه اجتماعي نيز با استناد به اين اسناد، تسويه حساب را محرز دانسته و شكايات بعدي كارگران را در اين خصوص مسموع ندانسته و حكم به رد شكايت كارگران صادر مي كردند، در حالي كه كارگران اظهار داشتند برگه تسويه حساب بنا به درخواست كارفرما در ابتداي كار يا حين كار و بدون دريافت حقوق و مزايا از آنها اخذ شده است.

پيرو شكايت هاي واصله به شعب ديوان عدالت اداري و صدور آراي مشابه مبني بر ورود شكايت، هيأت عمومي ديوان عدالت اداري با صدور رأي ايجاد وحدت رويه با تأييد آراء صادره مقرر كرد در زمان اختلاف بين كارفرما و كارگر در رابطه با پرداخت دستمزد و حقوق كارگر، صرف ارائه برگ تسويه حساب كافي نيست و كارفرما بايد مستندات پرداخت را نيز ارائه كند.

اين رأي به استناد ماده ۹۰ قانون تشكيلات و آئين دادرسي ديوان عدالت اداري براي تمامي شعب ديوان، ادارات و اشخاص حقيقي و حقوقي مربوط لازم الاجرا است

در صورتی نیاز می توانید از طریق فرم زیر مطالب و نطرات حقوقی خود را برای ما ارسال نمایید .