خبر فوری

تفاوت هاي حق مالكيت و حق انتفاع

تفاوت هاي حق مالكيت و حق انتفاع

انتشار : 1398/01/21 تعداد بازدید : 4681 کد : 11788 ارسال شده توسط :admin

با وجود آنكه بين مالكيت منافع و حق انتفاع شباهت زيادي وجود دارد ولي از نظر ماهوي و عملي نبايد آن دو را يكسان شمرد و از جمله مهمترين تفاوت هاي آن مي توان به موارد ذيل اشاره نمود:

 ۱- در مالكيت منافع ما دو مالك داريم يكي مالك عين است و ديگري مالك منفعت. اما در حق انتفاع همواره يك مالك داريم كه هم مالك عين است و هم مالك منفعت است ولي اين شخص مالك با شرايط و اوصافي خاص، به شخصي ديگر اجازه مي دهد تا براي مدتي معلوم يا غير معلوم از منفعت ملك او بهره مند گردد

 

۲- در مالكيت منافع، لحظه‌ها و ذره‌هاي منفعت در ملك صاحب آن به وجود مي‌آيد، ولي در حق انتفاع، منفعت به مالك عين تعلق دارد و در ملك او هم به وجود مي‌آيد و صاحب حق فقط مي‌تواند از آن متنفع شود (ماده ۴۰ قانون مدني)

 براي مثال در اجاره، مستاجر در اثر عقد مالك منافع عين مستاجره مي‌شود، و بر طبق قاعده مي‌تواند آن را به ديگري منتقل كند. ولي در حق سكني كه يكي از اقسام حق انتفاع است، صاحب حق مالك منافع نيست تا حق تصرف در آن را داشته باشد

&nb

نظريه مشورتي شماره ي12405/7 مورخ 15/12/71 اداره حقوقي قوه قضاييه .

عرفا وقتي كسي حق سكني منزلي را مجانا  براي مدتي يا مادام العمر به ديگري مي دهد غرض احسان به شخص اوست و عرف فقط او و خانواده اش را مجاز به استفاده مي شناسد و تفويض به غير را خارج از قصد و  نيت مالك مي داند. بنابراين انتقال  مورد سكني به هر نحو ولو به صورت عاريه به ديگري مجاز نيست و مالك مي تواندخلع يد كسي را كه منتفع به او واگذار كرده است از دادگاه بخواهد. چون استيلا و تصرف شخص ثالث به نحو مذكور به منزل مورد بحث بدون مجوز قانوني است  و بقاي مالكيت مالك به عين و منفعت در اين حالت براي او ايجاد حق خلع يد ميكند.

در صورتی نیاز می توانید از طریق فرم زیر مطالب و نطرات حقوقی خود را برای ما ارسال نمایید .